03 Lut

Platforma UFG do wykrywania przestępczości ubezpieczeniowej

4 lutego startuje platforma Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego do wykrywania przestępczości ubezpieczeniowej – jej celem jest oczywiście wykrywanie i przeciwdziałanie oszustwom ubezpieczeniowym, a korzystać z niej będą mogli wszyscy ubezpieczyciele sprzedający w Polsce polisy komunikacyjne. Potrzeba ta wynikła z szacunków, zgodnie z którymi co dziesiąte roszczenie o wypłatę odszkodowania może być próbą wyłudzenia lub wyłudzeniem odszkodowania. Kwota może być pokaźna – 10 procent kwoty wypłat z ubezpieczeń komunikacyjnych, która w 2017 roku wyniosła 13,1 mld złotych.

Fundusz, przy wykorzystaniu narzędzi analitycznych, będzie wychwytywać podejrzane roszczenia i wypłaty oraz sieci powiązań przestępczych dotykające jednocześnie wielu  ubezpieczycieli.

UFG prowadzi ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych oraz wypłaconych odszkodowań, dane te zostaną wykorzystane do przeprowadzenia analizy i przekazania danych ubezpieczycielom. Aktualnie w bazie Funduszu znajduje się  450 mln rekordów o umowach OC i auto casco, zdarzeniach komunikacyjnych i wypłaconych odszkodowaniach, w tym informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC dla ponad 24 mln pojazdów w Polsce.

Do zadań UFG nie należy prowadzenie postępowań w stosunku do podejrzanych o popełnienie przestępstwa ubezpieczeniowego, będzie natomiast wskazywać schematy działania, podejrzane zdarzenia i powiązania pomiędzy tymi zdarzeniami. Celem UFG jest ułatwienie prowadzenia postępowań ubezpieczycielom i organom ścigania.

W 2017 roku w Polsce wykrytych zostało ponad 10 tysięcy przypadków przestępstw w ubezpieczeniach majątkowych, z czego blisko 8,7 tysiąca na łącznie 137,8 mln złotych wypłaconych odszkodowań, dotyczyło ubezpieczeń komunikacyjnych (OC i AC) – wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Tymczasem potencjalna kwota nieprawidłowości w ubezpieczeniach komunikacyjnych może wynosić nawet ponad 1 mld złotych.

*informacja pochodzi ze strony www.ufg.pl

Odszkodowania, odszkodowania, Lawrider, Lawrider, lawrider, lawrider, lawrider, lawerider, radca prawny warszawa, radca prawny warszawa

30 Paź

Testament. Nie jesteś na niego za młody.

Czy wiesz, kto będzie po tobie dziedziczył? Chcesz, żeby twój majątek przypadł tym właśnie osobom? Uważasz, ze jesteś na to za młody? Że jeszcze całe życie przed tobą? Sytuacje są różne, szczególnie, gdy uprawia się aktywności wysokiego ryzyka – a takim z pewnością jest jazda na motocyklu. Oczywiście, twoja sytuacja może się zmieniać z biegiem czasu – stan cywilny, zmiany składu rodziny, relacje z bliskimi. Nie ma problemu, testament raz spisany nie jest ostateczny – można go zmieniać, lub całkowicie odwołać. Read More

26 Wrz

Od 1 października bez dowodu rejestracyjnego, polisy OC i mandatu

Minister cyfryzacji na podstawie znowelizowanej w maju ustawy Prawo o ruchu drogowym wydał w lipcu b.r. komunikat, dzięki któremu od 1 października 2018 roku kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC nie narażając się na mandat karny. Zwolnienie to nie dotyczy pojazdów zarejestrowanych poza granicami Polski.

Kierowcy nie muszą wozić ww. dokumentów, ponieważ dane pojazdu i informacja o zawarciu polisy OC będzie  znajdowała się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK), którą uprawnione do kontroli organy będą mogli sprawdzić zdalnie.

Nadal należy mieć przy sobie prawo jazdy.

Celina Perskiewicz,
radca prawny

lawrider lawrider lawrider bez OC bez OC bez OC bez dowodu  bez dowodu bez dowodu

27 Lip

Motocykl torowy, a ubezpieczenie OC. Kiedy ubezpieczyć torówkę?

 

Po wpisie pt. Czy OC działa na torze wyścigowym (żeby przeczytać kliknij link)  pytaliście m.in. kiedy motocykl torowy powinien zostać objęty ubezpieczeniem OC ppm (posiadacza pojazdu mechanicznego)? Na tzw. torówkę nie jest wymagane OC ppm, ale czy są od tej zasady wyjątki? Kiedy torówkę należy ubezpieczyć?

Odpowiedź na to pytanie jest w zasadzie jedna i krótka.

Pojazd trzeba ubezpieczyć w ramach OC ppm, jeżeli został wprowadzony do ruchu.

Zgodnie z brzmieniem Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, pojazd powinien zostać ubezpieczony w ramach OC ppm przed jego rejestracją, bądź w dniu rejestracji, jednak nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu.

Jak należy rozumieć moment wprowadzenia do ruchu? Jako wprowadzenie pojazdu na drogę, której definicja znajduje się w Ustawie Prawo o ruchu drogowym, rozumianą jako wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza,  chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

W praktyce oznacza to nawet uliczkę dojazdową do toru. Jeżeli tylko koło pojazdu dotknie drogi, jego posiadacz powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC ppm.

Jeżeli taki pojazd zostanie wprowadzony do ruchu, a następnie gdziekolwiek (także na torze, w garażu, czy na prywatnej posesji) w związku z jego ruchem zostanie wyrządzona szkoda, będzie istniała odpowiedzialność ubezpieczyciela z umowy ubezpieczenia OC ppm (jeżeli po stronie jego posiadacza albo kierowcy będzie istniała odpowiedzialność cywilna za zdarzenie). Jeżeli w chwili zdarzenia pojazd nie będzie objęty ubezpieczeniem OC ppm, świadczenie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (za szkody na osobie), po czym wystąpi z roszczeniem regresowym o zwrot wypłaconych świadczeń do posiadacza motocykla i kierującego tym pojazdem.

Jeżeli motocykl nie jest wprowadzony do ruchu, warto zawrzeć umowę dobrowolnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej związanego z użytkowaniem pojazdu poza drogą w rozumieniu przepisów Prawa o ruchu drogowym.

Co ważne, raz wprowadzonego pojazdu do ruchu nie można z niego „wyprowadzić”. Nie można więc przestać opłacać składki ubezpieczenia z tego powodu, że pojazd nie wjeżdża na drogę.

Wiedza jest bronią w rękach. Bezpieczniej jest ją mieć.

Pozdrawiam,

Celina Perskiewicz
radca prawny

Art. 23 ust. 2, art. 29, art. 2 pkt 14a) ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, art. 2 Prawa o ruchu drogowym

 

25 Cze

Jak jeździć motocyklem w korku i nie narazić się na mandat?

Fot. Tomasz Parzychowski

Motocykl to nie tylko pasja, ale dla wielu z nas najlepszy środek do przemieszczania się po zakorkowanych ulicach. Pozawala na szybkie przemieszczanie się między samochodami, ale cza prawo też nam na to pozwala? Czy nieprzychylni motocyklistom kierowcy samochodów mają rację co do tego, że motocykliści powinni stać w korkach tak samo jak oni? Mówiąc krótko, prawo jest po naszej stronie, w dużej mierze. Z pewnymi zastrzeżeniami. Read More

25 Mar

Jazda na motocyklu za wszelką cenę? Konsekwencje jazdy bez uprawnień.

Fot. Tomasz Parzychowski

Sezon zdecydowanie warto rozpocząć od uzyskania uprawnień. Natomiast zdecydowanie NIE WARTO jeździć bez nich. Jazda bez uprawnień to nie tylko kilkaset złotych mandatu, to przede wszystkim pełna odpowiedzialność majątkowa za pozostałych uczestników ruchu, którym wyrządzisz szkodę lub krzywdę.
Zdecydowana większość z Was zastanawia się jedynie nad wysokością mandatu. Tymczasem mandat to zdecydowanie najmniej bolesna konsekwencja. Czy zastanawialiście się nad tym, czy OC działa w razie kolizji czy wypadku? Kto pokrywa szkody? Czy popełniasz wykroczenie, czy już przestępstwo?
Każda osoba, z którą rozmawiałam na ten temat uważa, że ją to nie spotka. Zrozumcie jednak, że każda osoba, którą to spotkało myślała dokładnie tak samo. Zapraszam do lektury i refleksji. Read More

06 Sty

Czy OC działa na torze wyścigowym?

W dzisiejszym wpisie odpowiem na jedno z częściej zadawanych pytań, często pojawiającym się na forach motocyklowych: Czy OC posiadacza pojazdu mechanicznego obowiązuje w przypadku kolizji/wypadku na torze? Odpowiedź na to pytanie nagrałam dla Was na torze w Cartagenie. Zapraszam do oglądania.

A jeśli nie lubisz oglądać filmów, albo chcesz więcej szczegółowych informacji, odpowiedź znajdziesz także poniżej. Read More

06 Paź

O tym, co się dzieje z twoim majątkiem, po tym jak umierasz. Dziedziczenie ustawowe.

Temat przez wielu odkładany na odwieczne później, chociaż dotyka nas wszystkich i może stać się aktualny w każdej chwili.  Wolimy jednak unikać tematu śmierci, jakby nas nie dotyczył. Musimy jednak się z nim zmierzyć, bo nawet jeśli my umieramy i jest nam wszystko jedno, to nadal pozostają Ci, którzy na nas liczą i są od nas zależni. Zadbajmy więc o najbliższych, żeby nasza śmierć nie była dla nich zabójstwem. Read More

01 Sie

Odpowiedzialność za szkodę spowodowaną przez pojazd oddany do warsztatu

odszkodowanie samozapłon
O tym, że wyroki sądów nieraz żyją własnym życiem, wiadomo nie od dziś. Tak, jak w sprawie dotyczącej szkody spowodowanej przez samochód oddany do warsztatu. Równie dobrze mógł to być motocykl. Pozew dotyczył odszkodowania za skutki pożaru spowodowanego  samozapłonem samochodu naprawianego w tym warsztacie. Read More

19 Cze

Jazda bez uprawnień po 1 czerwca 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązują nowe przepisy, zaostrzające odpowiedzialność karną. Czy zmiany te wpłynęły znacząco na sytuację osób kierujących pojazdami nie posiadając do tego uprawnień? Zmieniła się sytuacja tych, którzy mają już orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, a mimo to nie unikają siadania za kierownicą i uczestniczenia w ruchu drogowym.

 

Read More

13 Cze

Konsekwencje karne nie zatrzymania się do kontroli

 

Ten wpis dedykuję wszystkim tym, którzy uważają, że to wstyd zatrzymać się do kontroli jadąc motocyklem. Patrząc na konsekwencję takiego zachowania – zdecydowanie nie warto. Continue reading

05 Maj

Wszystko o tym, dlaczego nie warto jeździć bez uprawnień

konsekwencje jazdy bez uprawnień

Wpis pt. Konsekwencje jazdy motocyklem bez uprawnień wzbudził dotychczas najwięcej emocji. Sama byłam zaskoczona, jak wielu z Was jeździ bez uprawnień nie zdając sobie sprawy z tego, co się z tym może wiązać. Dlatego, postanowiłam zaktualizować  wpis i podkreślić elementy, o które najczęściej dopytujecie,  związane z karą grzywny zasądzaną przez sąd i orzeczenie kary zakazu prowadzenia pojazdów wraz z podstawą prawną. Zapraszam do lektury i refleksji. Read More

27 Mar

LawRider na Motor Show 2017 w Poznaniu

Moi Mili,

Już niebawem, bo w dniach 6 – 9 kwietnia 2017 r. możemy spotkać się osobiście na największych w Polsce targach motoryzacyjnych Motor Show Poznań 2017!

Zapraszam Was serdecznie na stoisko promocyjne Speed Ladies, przy którym będziecie mogli skonsultować ze mną nękające Was problemy prawne.

Jednocześnie, szczególnie te osoby, które nie będą mogły być w na Motor Show osobiście, zapraszam do śledzenie LawRidera na Facebooku, na który będę wrzucać zdjęcia i informacje o ciekawostkach z targów.

Do zobaczenia!
Celina Perskiewicz