06 Sty

Czy OC działa na torze wyścigowym?

W dzisiejszym wpisie odpowiem na jedno z częściej zadawanych pytań, często pojawiającym się na forach motocyklowych: Czy OC posiadacza pojazdu mechanicznego obowiązuje w przypadku kolizji/wypadku na torze? Odpowiedź na to pytanie nagrałam dla Was na torze w Cartagenie. Zapraszam do oglądania.

A jeśli nie lubisz oglądać filmów, albo chcesz więcej szczegółowych informacji, odpowiedź znajdziesz także poniżej.

Odszkodowanie za wypadek na torze wypadek na torze wypadek na torze odszkodowanie
Co na to ustawa regulująca kwestie związane z OC ppm? A no właśnie nic. Mamy zapisy mówiące o tym, że ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Odszkodowanie z OC ppm przysługuje osobie, której wyrządzono w związku z ruchem pojazdu szkodę. Idąc dalej przez ustawę natrafiamy na wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Nie ma jednak żadnego zapisu, który by wyłączał odpowiedzialność za zdarzenia na torze.

Oznacza to, że w sytuacji zdarzenia powodującego szkodę powstałą na torze (wypadek/kolizja), traktujemy ją jak szkodę na zwykłej drodze: zasada winy, ryzyka, oświadczenie sprawcy zdarzenia, świadkowie, policja itd.

Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w kolizji czy wypadku na torze, możesz likwidować szkodę z OC ppm sprawcy zdarzenia, a ubezpieczyciel nie ma podstaw do odmowy wypłaty odszkodowania powołując się na miejsce zdarzenia, jako wyłączonego z odpowiedzialności odszkodowawczej

Pozdrawiam,
r.pr. Celina Perskiewicz