05 Maj

Wszystko o tym, dlaczego nie warto jeździć bez uprawnień

konsekwencje jazdy bez uprawnień

Wpis pt. Konsekwencje jazdy motocyklem bez uprawnień wzbudził dotychczas najwięcej emocji. Sama byłam zaskoczona, jak wielu z Was jeździ bez uprawnień nie zdając sobie sprawy z tego, co się z tym może wiązać. Dlatego, postanowiłam zaktualizować  wpis i podkreślić elementy, o które najczęściej dopytujecie,  związane z karą grzywny zasądzaną przez sąd i orzeczenie kary zakazu prowadzenia pojazdów wraz z podstawą prawną. Zapraszam do lektury i refleksji.

Kiedy nie mam uprawnień?

Nie masz uprawnień jeśli nigdy ich nie uzyskałeś, albo je utraciłeś.
Utracić prawo jazdy możesz np. na skutek orzeczenia sądu, czy zawieszenia na 3 miesiące na skutek przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, a jeśli mimo tego zostałeś zatrzymany przez policję w momencie prowadzenia pojazdu, okres ten zostanie wydłużony na kolejne 6 miesięcy, a gdy jeszcze raz zostaniesz zatrzymany, to grozi ci już cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów i konieczność powtórnego zdawania egzaminu.

Kiedy jazda bez uprawnień jest wykroczeniem, a kiedy przestępstwem?

Jeżeli wcześniej nie straciłeś uprawnień na mocy decyzji, czyli nie masz za sobą przeszłości związanej z ich utratą, popełniasz wykroczenie.

Kierującemu za popełnienie wykroczenia grozi mandat karny w wysokości 300 bądź 500 zł mandatu i zakaz dalszej jazdy. Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu, ten wymierza karę grzywny do 5 000 zł i może orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Mandat za tego typu wykroczenie wynosi 300 zł jeżeli posiadasz prawo jazdy na inną kategorię (np. mając kat. B jedziesz motocyklem), a 500 zł wynosi, gdy nie masz w ogóle prawa jazdy na jakąkolwiek kategorię.
Obok wystawienia mandatu, Policjant może zakazać dalszej jazdy.

Podstawa prawna: art. 129 ust. 8 pkt d) ustawa prawo o ruchu drogowym

Dodatkowo, prowadząc pojazd na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, grozi Ci kara grzywny do 5.000 zł i możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Sąd wymierza karę grzywny do 5.000 zł i może orzec zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Podstawa prawna: art. 94, art. 24, art. 29 kodeksu wykroczeń.

Jeżeli straciłeś uprawnienia na mocy decyzji, a mimo to jeździsz pojazdem, do prowadzenia którego nie masz uprawnień, popełniasz przestępstwo.

Kierującemu grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności, kara grzywny, a także orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów.

Grozi za nie kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat, kara grzywny, a także orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów. Natomiast prowadzenie pojazdu mimo orzeczonego zakazu jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Podstawa prawna: art. 180a, art. 244 kodeksu karnego

Co z odszkodowaniem dla poszkodowanego?

Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, a następnie zwróci się do sprawcy szkody o jego zwrot.

Jazda bez uprawnień może wiązać się ze znacznymi dolegliwościami finansowymi. Jeżeli wyrządzisz ze swojej winy osobie trzeciej szkodę, wówczas będziesz musiał zwrócić ubezpieczycielowi kwotę odszkodowania, którą ten wypłacił poszkodowanemu. Pół biedy jeżeli uszkodzisz samochód niewielkiej wartości, znacznie gorzej jak będzie to drogi samochód, a najgorzej jeśli potrącisz pieszego i to na pasach. Kwoty odszkodowań potrafią wynosić setki tysięcy, a nawet miliony złotych. Jeśli chodzi o ubezpieczenie AC i NNW, to ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
Przed ubezpieczycielem nie ukryjesz braku prawa jazdy, będziesz je musiał okazać w procesie likwidacji szkody.

Jazda bez uprawnień zupełnie się nie opłaca. Warto zrobić kurs i zdać egzamin żeby móc jeździć ze spokojną głową i pełną kieszenią. Wszystko jest dobrze dopóki nic się nie stanie, ale skąd możesz mieć pewność, że nieszczęśliwy wypadek nie spotka akurat Ciebie? I proszę, nie bądź tak naiwny myśląc, że ciebie to nie spotka. Każdy, kogo to spotkało myślał, że właśnie jego to nie dotyczy.

Jeśli znasz kogoś, kto jeździ bez uprawnień, prześlij jemu do przeczytania ten wpis, może uchronisz go przed smutnymi konsekwencjami!

prawny warszawa jazda bez uprawnień jazda bez uprawnień  jazda bez uprawnień  jazda bez uprawnień  jazda bez uprawnień  jazda bez uprawnień  jazda bez upr

radca prawny
Celina Perskiewicz

odpowiedzialność komisu za wady odpowiedzialność LawRider LawRider raradca prawny warszawa radca prawny warszawaLawRider LawRider raradca prawny warszawa radca prawny warszawa LawRider LawRider raradca prawny warszawa radca prawny warszawa LawRider LawRider raradca prawny warszawa radca prawny warszawa LawRider LawRider raradca prawny warszawa radca