14 Wrz

Co powinieneś zrobić, gdy kupisz motocykl z wadami od osoby fizycznej

motocykl_ducati_zachod_slonca

fot. tapeciarnia.pl

Bardzo często pytacie o swoje prawa w sprawach związanych z zakupem wadliwego motocykla od osoby prywatnej. Po przeczytaniu wpisu Co zrobisz, gdy kupisz w komisie motocykl z wadami wiecie już, jak skutecznie możecie dochodzić swoich praw względem profesjonalnego sprzedawcy. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się natomiast, co możecie zrobić, gdy  sprzedawcą wadliwego sprzętu jest osoba fizyczna nie działająca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zawodową. Zapraszam.

Musicie bezwzględnie pamiętać, że w tym układzie kupujący nie ma statusu konsumenta. Dlatego, że konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej z przedsiębiorcą. W konsekwencji oznacza to, że nie ma szeregu przywilejów wiążących się z wyjątkową pozycją konsumenta.

Niemniej jednak, kupujący nie jest bezbronny względem sprzedawcy wadliwego towaru, bowiem każdy sprzedawca – niezależnie czy to osoba fizyczna, czy prawna, jest odpowiedzialny wobec kupującego za wady sprzedanej rzeczy.
rękojmia

Czym jest wada fizyczna

Wada fizyczna to niezgodność sprzedanej rzeczy z umową, szczególnie jeżeli rzecz:
1.   nie ma właściwości, które powinna mieć ze względu na jej cel
2.   nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego
3.  nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia
4.  została kupującemu wydana w stanie niezupełnym

Rzecz sprzedana ma wadę fizyczną także w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia, jeżeli czynności te zostały wykonane przez sprzedawcę lub osobę, za którą sprzedawca ponosi odpowiedzialność, albo przez kupującego, który postąpił według instrukcji otrzymanej od sprzedawcy.
Oznacza to tyle, że jak kupicie jakąś część do motocykla i będzie źle zamontowana przez sprzedawcę albo jego pracownika, albo jeśli sami ją zamontujecie postępując zgodnie z instrukcją i mimo to będzie źle, to wtedy chroni Was prawo i rękojmia.

Przykładowe wady: motocykl powypadkowy – chociaż sprzedawca zapewniał, że bezwypadkowy, motocykl z przekręconym licznikiem.
rękojmia

Czym jest wada prawna

Z wadą prawną mamy do czynienia, jeżeli sprzedana rzecz:
1.   nie jest własnością sprzedającego, tj. stanowi własność osoby trzeciej
2.   jest obciążona prawem osoby trzeciej (np. zastaw)
3.  ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu

Przykładowa wada: motocykl nie jest własnością sprzedawcy i nie posiada on nawet odpowiedniego upoważnienia właściciela do rozporządzania rzeczą w jego imieniu.

Pamiętajmy jednak, że sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. Kolokwialnie i dobitnie mówiąc, gdy widziały gały co brały.

I teraz uczulam! uważajcie co podpisujecie! Można w umowie odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Nie zgadzajcie się na zapisy wyłączające lub ograniczające odpowiedzialność. Jeżeli jednak już się tak zdarzyło, to jest jeszcze jedna deska ratunku – wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym.

Jeśli kupujący jest przedsiębiorcą:

 • powinien zbadać rzecz (wg ustawy – w czasie i w sposób przyjęty przy rzeczach tego rodzaju) i niezwłocznie zawiadomić sprzedawcę o jej wykryciu.
 • a wady nie dało się stwierdzić w badaniu i wyszła na jaw później, kupujący musi zawiadomić o wadzie sprzedawcę niezwłocznie po jej wykryciu.

Co to znaczy niezwłocznie? W ustawodawstwie nie ma definicji tego pojęcia, ale z orzecznictwa Sądu Najwyższego wiadomo, że znaczy on tyle co bez zbędnej zwłoki – nie natychmiast. Określając ten termin należy uwzględnić okoliczności miejsca i czasu zdarzenia i należytą staranność.

rękojmia
Co możesz zrobić, gdy kupisz pojazd z wadami?

Kupujący przede wszystkim ma prawo:

 • odstąpić od umowy. Polega to na tym, że składa oświadczenie na piśmie o odstąpieniu od umowy (np. Niniejszym, odstępuję od umowy zawartej w dniu …., której przedmiotem jest zakup motocykla …, ponieważ ww. pojazd posiada wady fizyczne w postaci …, o których wcześniej nie wiedziałem, a które istniały w dniu zakupu przeze mnie pojazdu. Poniżej składa podpis, pismo opatruje datą złożenia oświadczenie). Pismo wysyła pocztą poleconą, np. ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
  W konsekwencji odstąpienia kupujący powinien zwrócić pojazd, a sprzedawca powinien zwrócić kwotę, którą za niego otrzymał.
 • żądać obniżenia ceny. Kwota, o którą chce obniżyć cenę powinna stanowić różnicę pomiędzy wartością pojazdu bez wad, a tym zakupionym.Powyższe uprawnienia nie mają zastosowania, jeżeli sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na niewadliwą, wadę usunie, albo wada jest nieistotna.

Ciężko mi sobie jednak wyobrazić sytuację, w której sprzedawca będący osobą fizyczną ma w zanadrzu inny taki motocykl, na który może wymienić ten wadliwy, ale warto żebyście jednak wiedzieli o wszystkich przysługujących Wam prawach – bo dotyczą one nie tylko zakupu samych motocykli, ale w ogóle wszystkich rzeczy.

W przypadku, gdy sprzedawca odmówi odstąpienia od umowy lub obniżenia ceny, konieczne będzie udokumentowanie wad pojazdu, najlepiej w formie opinii niezależnego rzeczoznawcy. Jeżeli dojdzie do procesu sądowego, będzie ona stanowiła prywatny dowód w sprawie.

rękojmia
Zwrot kupionego towaru

Kupujący powinien na koszt sprzedawcy wadliwy motocykl dostarczyć do miejsca oznaczonego w umowie sprzedaży, a gdy nie zostało ono określone w umowie – do miejsca, w którym rzecz została wydana kupującemu.
Jeżeli jednak dostarczenie motocykla przez kupującego byłoby nadmiernie utrudnione, kupujący obowiązany jest udostępnić rzecz sprzedawcy w miejscu, w którym rzecz się znajduje. Jednak w dobie wyboru wśród ofert firm transportowych nie jest to raczej problem nie do przejścia bez większego wysiłku.
Ta sama zasada obowiązuje w przypadku zwrotu rzeczy w razie odstąpienia od umowy i wymiany rzeczy na wolną od wad.

rękojmia
Terminy

Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat.

Roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady.

Dostaję dużo pytań dotyczących sposobu wycofania się z nieudanego zakupu. Świadomość przysługujących kupującym praw jest znikoma, dlatego serdecznie polecam czytać, pytać, korzystać z profesjonalnych porad  i walczyć o swoje prawa.

art. 770 kc, 556 kc, 563 kc, 568 kc, 558 kc

Teraz możesz w to nie wierzyć, ale już niedługo zaczniesz walczyć
o swoje prawa!

odpowiedzialność komisu za wady odpowiedzialność komisu za wady  odpowiedzialność komisu za wady  odpowiedzialność komisu za wady  odpowiedzialność komisu za wady  odpowiedzialność komisu za wady  odpowiedzialność komisu za wady samochód z komisu samochód z komisu samochód z komisu motocykl z komisu motocykl z komisu motor z komisu motor z komisu odpowiedzialność komisu odpowiedzialność komisu odpowiedzialność komisu odpowiedzialność komisu odpowiedzialność komisuodstąpienie od umowy z tytułu rękojmi ostapienie od umowy z tytułu rękojmi odpowiedzialność sprzedawcy za wady rzeczy odpowiedzialność sprzedawcy za wady rzeczy na podstawie rękojmi rękojmia za wady rękojmia za wady rękojmia za wady

13 komentarze w “Co powinieneś zrobić, gdy kupisz motocykl z wadami od osoby fizycznej

 1. Kupiłem motocykl, w którym po 2 tygodniach rozleciało się magneto, okazało się że magneto było regenerowane i magnesy przylepiane mało profesjonalnym sposobem, bez rozkręcania silnika stan alternatora był nie możliwe do zdiagnozowania podczas oględzin, co przysługuje w takim wypadku i jak najlepiej sprawę ugryźć, nowe magneto stanowi 10% warotsci motocykla.

 2. Witam,
  jako kupujący ma Pan prawo odstąpić od umowy odstąpić od umowy lub żądać obniżenia ceny, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. W przypadku żądania obniżenia ceny, powinna stanowić różnicę pomiędzy wartością pojazdu bez wad, a tym zakupionym.
  Żeby skorzystać ze swojego uprawnienia powinien Pan złożyć stosowne oświadczenie, o którym mowa w artykule.
  W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu przez pocztę e-mail.

  Pozdrawiam,
  Celina Perskiewicz

 3. Witam jestem sprzedającym. Sprzedałem motocykl dzis i tego samego dnia dzwoni do mnie kupujący ze motocykl sie zepsuł. Dodam ze nie posiadal zadnych wad ukrytych i stalo sie cos totalnie losowego nad czym nie moglem miec wpływu. Uzytkowalem sprzet do konca dzien dluzej i moglo mi sie to zepsuć lub moze ktos po prostu doprowadzil do przeciazenia silnika jak do tego sie odniesc?

 4. Witam.
  Kupiłem skuter 5 września 2019 roku, 16 września 2019 roku zerwała się linka z gazu, 18 wrzesnia tego roku oddałem skuter do warsztatu.Odebrałem go 2 października, mechanik stwierdził, ze skuter jest powypadkowy i cały malowany, plastiki poklejone i malowane, brak mocowania baku, cały się rusza, odpowietrznik baku zaślepiony wkrętem, śruby bagażnika spawane – nie było ich widać podczas zakupu. Linka z zgazu była oklejona szkotem przy gaźniku, felga prostowana i malowana, podczas jazdy kierownica skutera zała się trzęsie. W dniu 2 października 2019 roku chciałem się skontaktować z sprzedawcą ale zablokował mój nr tel. zadzwoniłem z innego numeru i poinformowałem go, że wsytosowałem do niego pismo pocztą za potwierdzeniem odbioru o zwróceniu mi pieniędzy za skuter, ja oddam mu pojazd. Poprostu chcę odstąpić od umowy. Nadmienię, że informowałem sprzedającego o rewanej lince z gazu zaraz po zdarzeniu.
  Sprzedający jest osobą prywatną. Czy mam szansę na odstąpienie od umowy i uzyskanie od sprzedającego pełnej kwoty za oddanie skutera?

 5. Sprzedany został motocykl na chodzie.kupujacy chce zwrócić.twierzac że nie działa.podejrzewam wymianę czescilub nie niefachowe grzebania przy nim.jakie nam prawa jako sprzedajacy

 6. witam kupiłem honde crf 250 z 2016 roku sprzedawca zapewniał mnie ze do wymiany są tylko zawory bo nigdy ich nie wymieniał zawiozłem motocykl do serwisu i okazało się że do wymiany prawie cały silnik .co będzie kosztowało 7300 zl co teraz mam zrobić czy mogę skarżyć sprzedawcę ? ze nie po iformował mnie o faktycznym stanie motocykla ?

 7. Przede wszystkim należy przyjrzeć się umowie, z kim i kiedy została zawarta, jakie zawiera zapisy. W następnej kolejności zlecić badanie, np. rzeczoznawcy, w celu wykazania, że jest to wada fizyczna. Jeżeli wszystkie warunki, o których mowa w kodeksie cywilnym będą spełnione, skierować oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

 8. Prawa sprzedawcy zależą od rodzaju roszczenia kupującego, sposobu w jaki zostało przedstawione roszczenie i wykazania przez kupującego istnienia wady fizycznej sprzedanego pojazdu.

 9. Jeżeli sprzedawca nie chce zakończyć sprawy dobrowolnie, to należałoby rozważyć złożenie powództwa do sądu – po wczesniejszej analizie zawartej umowy oraz uzyskania fachowej, pisemnej opinii potwierdzającej istnienie wad fizycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.