21 Lip

Przekroczenie prędkości o 50+, ale bez utraty prawa jazdy

Fot.http://policja.waw.pl/pl/dzialania-policji/aktualnosci/39128,Nowe-motocykle-warszawskiej-drogowki.html

Fot.policja.waw.pl

W prasie ukazała się bardzo ciekawa informacja. Wynika z niej, że Ministerstwo Infrastruktury przyznało, że starosta nie ma podstawy prawnej do wydania decyzji o cofnięciu/zawieszeniu uprawnień do kierowania osobie, która co prawda  przekroczyła prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, ale dokument prawa jazdy nie został jej zatrzymany podczas kontroli.

Ministerstwo Infrastruktury przyznało, że starosta nie ma podstawy prawnej do cofnięcia/zawieszenia uprawnień do kierowania pojazdami, jeżeli kierującemu podczas kontroli nie został odebrany dokument prawa jazdy

Oznacza to, że starosta może zgodnie z prawem wydać decyzję o czasowym zatrzymaniu prawa jazdy, tylko jeśli zostało ono fizycznie kierowcy odebrane. Jednocześnie, nie może od kierowcy żądać zwrotu dokumentu.


Jak to wygląda w praktyce?

Obecnie wygląda to tak, że jeżeli kierowca podczas kontroli nie ma przy sobie dokumentu prawa jazdy, wówczas starosta wydaje decyzję zobowiązującą do zwrotu dokumentu. W takiej sytuacji termin zawieszenia uprawnień rozpoczyna się od dnia zwrotu dokumentu.

Część kierowców jednak już od jakiegoś czasu zdawała sobie sprawę z niedoskonałości obowiązującego prawa i stosowała praktykę niezabierania ze sobą dokumentu prawa jazdy z domu. Niejednokrotnie kończyło się na mandacie w wysokości 50 zł za brak dokumentu. No i dodatkowo mandacie za przekroczenie prędkości. Teraz, gdy już znane jest stanowisko MI, ta praktyka będzie znacznie popularniejsza.


Skąd ten błąd?

Pierwotnie przepis wprowadzający wymóg fizycznego zatrzymania dokumentu podczas kontroli przez Policję miał obowiązywać do 3 stycznia 2016 roku. Jednak w związku z nowelizacją ustawy przepis ten będzie obowiązywał do końca 2016 roku.

Wówczas, faktycznie będzie obowiązywała procedura dotychczas stosowana, co oznacza, że termin zawieszenia uprawnień rozpocznie swój bieg od dnia zwrócenia dokumentu prawa jazdy.

Stanowisko MI jest niewątpliwie bardzo korzystne dla kierowców, nie wiadomo jednak jak się ono przełoży na praktykę policji i starostów. Możliwe, że będą kontynuować dotychczasową, tj. policja będzie kierować sprawę do starostów, a starostowie będą wydawać decyzje o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy pomimo braku podstawy prawnej.

Dlatego tak ważna jest świadomość obowiązujących przepisów. Pamiętaj więc – walcz o swoje prawa!

Prawo motoryzacyjne prawo motoryzacyjne prawnik motoryzacyjny jak odzyskać prawo jazdy jak odzyskać prawo jazdy radca prawny warszawa radca prawny warszawa radca prawny warszawa brak prawa jazdy podczas kontroli brak prawa jazdy podczas kontroli brak prawa jazdy podczas kontroli przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h

 Teraz możesz w to nie wierzyć, ale już niedługo zaczniesz walczyć
o swoje prawa!

Prawo motoryzacyjne prawo motoryzacyjne prawnik motoryzacyjny jak odzyskać prawo jazdy jak odzyskać prawo jazdy radca prawny warszawa radca prawny warszawa radca prawny warszawa brak prawa jazdy podczas kontroli brak prawa jazdy podczas kontroli brak prawa jazdy podczas kontroli przekroczenie prędkości o ponad 50 km/hbrak prawa jazdy podczas kontroli brak prawa jazdy podczas kontroli brak prawa jazdy podczas kontroli brak prawa jazdy podczas kontroli

Jeden komentarz w “Przekroczenie prędkości o 50+, ale bez utraty prawa jazdy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.