18 Maj

Konsekwencje jazdy motocyklem bez uprawnień

2014-07-26 14.56.22

Jakie konsekwencje grożą za jazdę bez uprawnień? Takie pytanie słyszę bardzo często. Są też tacy, którzy jeżdżą bez uprawnień i takich pytań sobie nie zadają. Tymczasem, konsekwencje mogą być poważne i nie zawsze muszą się kończyć jedynie na mandacie karnym. Jeśli zastanawiasz się, co Ci grozi gdy Cię złapią, to ten wpis jest dla Ciebie.

Brak uprawnień

Kierowca nie posiada uprawnień jeśli ich nigdy nie uzyskał, albo je stracił

Brak uprawnień zachodzi wtedy, gdy w ogóle nigdy ich nie uzyskałeś, albo też je utraciłeś.
Utracić prawo jazdy można np. na skutek orzeczenia sądu, czy zawieszenia na 3 miesiące na skutek przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, a jeśli mimo tego kierowca zostanie zatrzymany przez policję w momencie prowadzenia pojazdu, okres ten zostanie wydłużony na kolejne 6 miesięcy, a gdy jeszcze raz zostanie zatrzymany, to grozi jemu już cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów i konieczność powtórnego zdawania egzaminu.

Wykroczenie

Kierującemu grozi mandat karny w wysokości 300 bądź 500 zł mandatu i zakaz dalszej jazdy

Mandat za tego typu wykroczenie wynosi 300 zł jeżeli posiadasz prawo jazdy na inną kategorię (np. mając kat. B jedziesz motocyklem), a 500 zł wynosi, gdy nie masz w ogóle prawa jazdy na jakąkolwiek kategorię.
Obok wystawienia mandatu, Policjant może Tobie zakazać dalszej jazdy.

Dodatkowo, prowadząc pojazd na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu grozi Ci kara grzywny i możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów od 6 m-cy do 3 lat.

Przestępstwo

Kierującemu grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności, kara grzywny, a także orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów

W dużych tarapatach znajdą się kierowcy, którzy stracili uprawnienia na mocy decyzji, a następnie zostali przyłapani przez policję na prowadzeniu pojazdu. W takim wypadku ich przewinienie jest rozpatrywane w kategorii przestępstwa, za co grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat, kara grzywny, a także orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów. Natomiast prowadzenie pojazdu mimo orzeczonego zakazu jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Regres ubezpieczeniowy

Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, a następnie zwróci się do sprawcy szkody o jego zwrot

Jazda bez uprawnień może wiązać się ze znacznymi dolegliwościami finansowymi. Jeżeli wyrządzisz ze swojej winy osobie trzeciej szkodę, wówczas będziesz musiał zwrócić ubezpieczycielowi kwotę odszkodowania, którą ten wypłacił poszkodowanemu. Pół biedy jeżeli uszkodzisz samochód niewielkiej wartości, znacznie gorzej jak będzie to drogi samochód, a najgorzej jeśli potrącisz pieszego i to na pasach. Kwoty odszkodowań potrafią wynosić setki tysięcy, a nawet miliony złotych. Jeśli chodzi o ubezpieczenie AC i NNW, to ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
Przed ubezpieczycielem nie ukryjesz braku prawa jazdy, będziesz je musiał okazać w procesie likwidacji szkody.

Jazda bez uprawnień zupełnie się nie opłaca. Warto zrobić kurs i zdać egzamin żeby móc jeździć ze spokojną głową i pełną kieszenią. Wszystko jest dobrze dopóki nic się nie stanie, ale skąd możesz mieć pewność, że nieszczęśliwy wypadek nie spotka akurat Ciebie?

Art. 129 ust. 8 pkt d) Prawo o ruchu drogowym – zakaz dalszej jazdy

 Teraz możesz w to nie wierzyć, ale już niedługo zaczniesz walczyć
o swoje prawa!

Konsekwencje jazdy bez uprawnień Jazda bez prawka jazda bez uprawnień Konsekwencje jazdy bez uprawnień Jazda bez prawka jazda bez uprawnień Konsekwencje jazdy bez uprawnień Jazda bez prawka jazda bez uprawnień Prawnik motoryzacyjny Prawnik motoryzacyjny Prawnik motoryzacyjny Prawnik motoryzacyjny Prawnik motoryzacyjny

12 komentarze w “Konsekwencje jazdy motocyklem bez uprawnień

  1. A co się dzieje w przypadku jazdy bez uprawnień i naruszeniu przepisow ruchu drogowego? W normalnym przypadku dostalibysmy pkt karne a jesli nie mamy prawajazdy kat a zas mamy inne kategorie ? Myslę ze sila rzeczy punkty nie zostana nam przyznane i nie mozemy stracic prawajazdy b c d itp bedac przylapanym na lamaniu przepisow motocyklem na ktory uprawnienia nie posiadamy

  2. Do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego wpisuje się kierowcę, który kierując pojazdem dopuścił się naruszenia przepisów ruchu drogowego. Ewidencja dotyczy więc kierowcy, a nie jego uprawnień. Dodatkowo, jeżeli tracimy uprawnienia, to na wszystkie kategorie, a nie tylko na pojazd, którym prowadziliśmy.

    Pozdrawiam,
    Celina Perskiewicz

  3. Witam serdecznie , a co nam grozi jesli posiadamy kategorie A2 natomiast poruszamy sie motocyklem na który trzeba miec uprawnienia kategorii A ? Rowniez jako brak uprawnien ?

  4. Bardzo dziękuję za odpowiedzi które ciężko znaleźć w internecie zdecydowanie będę odwiedzał bloga 🙂 pozdrawiam

  5. Witam N mam pytanie czy coś się zmieniło w przepisach? Jeśli mam kategorię B a będę jechał motocyklem i złapie mnie policja jakie grożą mi konsekwencje?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.