05 Maj

Rejestracja motocykla sprowadzonego z Włoch

20160505_112356[1]

W dzisiejszym wpisie omówię przeprowadzony w praktyce proces rejestracji używanego motocykla kupionego we Włoszech i ściągniętego do Polski.

Po naszych drogach jeździ bardzo dużo sprowadzonych z zagranicy motocykli. Nic dziwnego, skoro jest na nie popyt. Najczęściej spotykam się z motocyklami sprowadzonymi z Włoch. I nawet nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę ofertę włoskich koncernów. Włoska estetyka, styl i nietuzinkowe designerskie rozwiązania – to wszystko możemy mieć w Ducati, MV Aguście, Aprilii czy też w Moto Guzzi.

Przyjmijmy, że kupujesz motocykl jako osoba fizyczna, do celów nie związanych z działalnością gospodarczą, używany.
We Włoszech jest taka praktyka, że przy kupnie trzeba zwrócić tablice rejestracyjne, dlatego nie można na niego wsiąść i przyjechać od razu do Polski, czy korzystając z okazji, wybrać się na wycieczkę (ew. na tablicach zjazdowych, ale jest to czasochłonna i raczej nie warta świeczki procedura, której tutaj nie będę opisywać). Na miejscu trzeba odczekać nawet trzy godziny w oczekiwaniu dokonanie formalności (zgłoszenie sprzedaży motocykla i wystawienie dokumentów potrzebnych do rejestracji motocykla w Polsce).

Gdy motocykl  zostanie przetransportowany do Polski pozostaje już tylko kilka kroków do cieszenia się w pełni nowym zakupem. Oto jakich formalności powinieneś dopełnić, a także z jakich jesteś zwolniony,  w związku z zakupem motocykla z kraju UE:


Urząd Celny

Na początek dobra wiadomość – od zakupu motocykla z zagranicy nie zapłacisz podatku akcyzowego.


Urząd Skarbowy

Kolejna dobra wiadomość – od zakupu motocykla używanego za granicą nie zapłacisz podatku, ani VAT w przypadku otrzymania faktury, ani od czynności cywilno-prawnych w przypadku zawarcia umowy sprzedaży. Nie miał też obowiązku uzyskania z US zaświadczenia o braku konieczności zapłaty VAT.

Uwaga: jeśli sprzedasz motocykl przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym go nabyłeś, i na nim zarobisz, wówczas będziesz zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego wg skali podatkowej (18 albo 32%). Przedmiotem opodatkowania jest dochód (czysty zysk), czyli przychód (otrzymana cena) – koszty (wydatki). A kosztami są np. koszty przewozu, czy koszty poczynionych nakładów, napraw. Jeśli po dokonaniu obliczeń okaże się, że ponieśliśmy stratę, nie zapłacimy podatku. Nadal jednak trzeba będzie pamiętać o wykazaniu sprzedaży w rocznym PIT.
We wpisie Zakup motocykla w 3 krokach pisałam już o tym, ale przypominam, że Urzędy Skarbowe sprawdzają wysokość należnego podatku wg własnych tabel, więc jeśli masz wątpliwość, to zadzwoń do US i zapytaj jaka jest wg nich wartość twojego motocykla. Warto też sporządzić protokół, z którego będzie jasno wynikał stan motocykla, który może wpływać na jego realną wartość, a najlepiej zrobić zdjęcia.


Wydział Komunikacji

Żeby zarejestrować motocykl musisz:

1.   wypełnić wniosek o rejestrację motocykla,
2.   uiścić opłatę (około 197 zł),
a dodatkowo przedłożyć:
3.   dowód zakupu (np. faktura, umowa) z tłumaczeniem przysięgłym,
3.   dowód rejestracyjny z tłumaczeniem przysięgłym,
4.  zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (62 zł).

Przeciętny koszt tłumaczenia przysięgłego to około 30-40 zł za stronę.

Badanie techniczne, potoczne zwane przeglądem, zrobisz bez konieczności uzyskania próbnych tablic rejestracyjnych – co kiedyś było wymagane. W obecnym stanie prawnym możesz pojechać na badanie bez tablic, a następnie udajesz się z kompletem dokumentów do Wydziału Komunikacji.

Właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.


Zakład Ubezpieczeń

W dniu rejestracji w urzędzie komunikacji pojazd należy ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Teraz już w pełni możesz cieszyć się nowym motocyklem. Gratuluję zakupu!

rejestracja motocykla z Włoch rejestracja motocykla z Włoch rejestracja motocykla z Włoch rejestracja motocykla z Włoch rejestracja motocykla z Włoch rejestracja motocykla z Włoch rejestracja motocykla z Włoch rejestracja motocykla z Włoch rejestracja motocykla z Włoch rejestracja motocykla z Włoch rejestracja motocykla z Włoch rejestracja motocykla z Włoch rejestracja motocykla z Włoch rejestracja motocykla z Włoch rejestracja motocykla z Włoch ściągnięcie motocykla z włoch ściągnięcie motocykla z włoch ściągnięcie motocykla z włoch ściągnięcie motocykla z włoch ściągnięcie motocykla z włoch ściągnięcie motocykla z włoch

3 komentarze w “Rejestracja motocykla sprowadzonego z Włoch

  1. Witam, a jak to zrobić dobrze po zmianie przepisów w Włoszech ? Z tego co sie orientuje obecnie trzeba miec CMR zeby wyrejstrowac motocykl e Włoszech

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.